Téma týdne: "Psychologie"

10. ledna 2014 v 9:05 | Míša |  Téma týdne
Psychologie. Že něco takového existuje se dozvíme už na základní škole. Na střední škole nám poví základní definici, nějaké ty pojmy, historii.. Na vysoké škole zjistíme, že nám vlastně nic podstatného řečeno nebylo a že vůbec nevíme, co to psychologie je, ale doufáme, že po skončení školy budeme minimálně experti. Načež, když máme štěstí, a seženeme práci, jako nějaký ten psycholog, zjistíme, že vlastně nevíme vůbec nic. Můžete se se mnou hádat, že se pletu. Ale je to fakt. Zkuste si přečíst pár publikací na toto téma, každá je jiná.

Psychologie je věda, která studuje lidské chování, mentální procesy a tělesné dění včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí (souhrnně označované jako psychika) a snaží se jej popsat, vysvětlit a predikovat. Cílem psychologie je také získané poznatky využít ke zvýšení lidské spokojenosti a zdraví, prostřednictvím psychoterapie jich lze navíc využít i k léčebným účelům.

Podívejte, já tu nebudu vypisovat, co to psychologie je, protože to si můžete najít na internetu sami. (Zabralo mi to cca 5 vteřin, takže věřím, že to zvládnete i vy ;)). Ale, jak pomohla psychologie mně. Psal se rok... ha.. nevím, je to dávno. Prostě jsem byla v háji. Abyste chápali, já jsem byla odmalička vychovávána jako něco víc. Byla jsem talentovaná, všestranně zaměřená, měla jsem nalinkovanou budoucnost. Jenže pak se to zvrtlo. Něco se prostě stalo a mě to vykolejilo z těch mých kolejí. Nečekala jsem to a potřebovala jsem pomoct. Pomoc psychologa mi přišla jako dobré řešení. Přišla jsem tam, posadila se do měkkého křela a spustila. Jenže, tady právě nastává ten problém, o kterém chci od samého začátku mluvit. On je totiž psycholog a psycholog. Někdo, kdo vás poslouchá, pomůže, poradí a pak někdo, kdo jen inkasuje peníze. Ono je prostě hrozně super studovat školu, dostat diplom, nechat si udělat nějaký ten certifikát. Ale pokud je to o tom, že máte v hlavě nabiflované definice a pojmy, tak je to prostě o ničem. Tohle musíte mít v krvi. Musíte chtít lidi poslouchat, dokázat se vžít do jejich kůže a nějak objektivně jim dokázat poradit a pomoci.

Ne, nemám vystudovanou školu, pokud se na to ptáte ;) Ano, chtěla jsem jít psychologii studovat, stejně jako politologii, filozofii, český jazyk, žurnalistiku, sociologii, ekonomii.. a další obory :D Proč jsem ji studovat nešla? To bylo jednoduché, v době, kdy jsem odesílala přihlášky na školu, jsem měla svých problémů až nad hlavu a představa, že bych v budoucnu měla každý den jít do práce a řešit problémy cizích lidí, mě k smrti vyděsila. Ano, bavilo by mě to. Ano, ráda poslouchám, když mi lidi svěřují problémy a miluju jim pomáhat, ale dělat to každý den.. nezvládla bych to. Skončilo by to tím, že bych sama docházela k psychologovi, nakonec bych skončila u psychiatra, zobala bych růžové prášečky a nakonec bych s tím musela skončit. Takže tak.

Ale nakonec bych chtěla říct, že psychologie je dle mě vůbec nejúžasnější věda a obdivuji každého, kdo se v ní skutečně vyzná! Takže studujte, učte se, poslouchejte, co vám lidi okolo vás říkají a snažte se jim pomáhat, protože chcete, a ne protože z toho něco třeba kápne.. ;) Tak bych nazvala recept na částečné štěstí a spokojenost v životě ;)

Mějte se a u příštího tématu týdne zdar ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama