Antikoncepce

1. února 2014 v 15:00 | Míša |  Články
Antikoncepce jsou všechny přípravky zabraňující početí.

Možností je několik: kondom, hormonální antikoncepce (prášky pro ženy), pesar, nitroděložní tělísko, vaginální kroužek.. a spousta dalších.

Nejčastěji používanou metodou je kondom. Dá se sehnat prakticky všude (drogerie, benzínové pumpy, obchodní domy, trafiky) a jeho cena se pohybuje do sta korun. Můžete si vybrat nejrůznější příchutě a vůně. Jeho použití je poměrně jednoduché: opatrně roztrhnout obal a nasadit na ztopořený penis. Ovšem máte-li nehty, jako já, je to nadlidský výkon (nebo jsem prostě jen nešikovná :D). Kondom je považován za nejlepší antikoncepci především kvůli faktu, že jako jediný vás ochrání jak před početím, tak před pohlavními chorobami. Proto jste-li s partnerem krátce, nebo jen jednorázově (nebudeme si hrát na moralisty) je určitě nejlepší volbou chránit se kondomem a to i v případě, že jako žena berete hormonální antikoncepci!
Nechci tu mluvit o historii kondomů a podobně, to si můžete najít sami. Chci zde vyzdvihnout především přítomnost.
Fakta tvrdí, že při správném používání je téměř minimální šance na otěhotnění. Ovšem riziko zde je, jako u všeho příjemného. Sama jsem zažila, že se kondom protrhl, a to byl pár dní koupený, takže žádné takové, že jsem ho roky nosila v peněžence.
Ovšem nevím jak vám, ale mně to prostě nestačí. Jen s kondomem jsem si nebyla jistá, měla jsem strach. Nejlepší kombinací dle mě je kondom + hormonální antikoncepce (stále tu mluvím o případě, že jste s partnerem krátce).

Hormonální antikoncepce: jedná se o prášky určené pro ženy. Na trhu je opravdu velké množství pilulek. Předepsat vám je může jen gynekolog, proto neberte žádné, které vám dají kamarádky či kdokoliv jiný. Doktor by vám měl udělat jaterní testy a určit, zda jsou pro vás vůbec pilulky vhodné.
Já mám například antikoncepci Lunafem. Jedná se o nízkohormonovou antikoncepci. Každé balení obsahuje tři platíčka po 21 tabletách. Což znamená, že 21 dní berete každý den jednu pilulku, potom následuje 7denní pauza a menstruace. Některé antikoncepce to mají i jinak, proto pečlivě čtěte příbalovou informaci!
U antikoncepce najdeme opravdu velké množstí vedlejších účinků, mezi velmi závažné nežádoucí účinky patří zvýšení krevní srážlivosti a z toho plynoucí nebezpečí žilní trombózy, která postihuje dolní i horní končetiny s hrozbou plicní embolienebo trombóza mozkových splavů, Ke středně závažným nežádoucím účinkům patří zhoršení nebo vyvolání migrenózních bolestí hlavy, ne zcela jasný vznik deprese, vzestup krevního tlaku nebo mírné poruchy metabolismu jater a adenomy jater. K nezávažným nežádoucím účinkům, leč nepříjemným, patří mírný přírůstek hmotnosti, způsobený spíše zadržováním vody a solí než zmnožením tukové tkáně, benigní bolesti hlavy, nevolnost a nucení na zvracení, únava, pigmentové skvrny v obličeji po oslunění (chloasma), mírné krvácení. oční poruchy, bolest prsů, problémy kůže.

Mně třeba tato antikonpce maximálně vyhovuje, protože je nízkohormonová, tak mi nedělá až takové problémy. Občas jsem hodně unavená, ve stresu a někdy mě bolí hlava, ale až takovou paseku v těle mi naštěstí nenadělává. A hlavně, nepřibrala jsem po ní ani gram. S tím ale souvisí i fakt, že má prsa mají stále stejnou velikost. Hodně z vás antikoncepci volí jako metodu na zlepšení pleti, tady ale nemůžu sloužit, nikdy jsem s pletí neměla problémy, takže netuším, zda je má pleť teď o něco lepší, přijde mi stejná.

Kolem braní pilulek je teď velký boom. Hodně se o tom mluví, hodně dívek dokonce velmi nahlas nabádá k nebraní antikoncepce. Nebudeme si lhát, není to nic dobrého. Cpát do sebe takové množství hormonů tělu vážně neprospívá ani v nejmenším. Ovšem rodit jedno dítě za druhým taky není dobrý plán. V dnešní době existuje opravdu velké množství nízkohormonových antikoncepcí a pokud je to možné, vyžadujte ji. Potom je dobré dodržovat dobrou životosprávu, pravidelně jíst vyváženou stravu, sportovat, dodržovat dostatek spánku, nepřehánět to s alkoholem, cigaretami (nejlépe úplně vysadit, ale znám to :D). Pokud se budete víceméně tímto řídit, tak vám antikoncepce nemůže způsobit tak velké problémy.

Podívejte, nejsem doktor, nejsem medik, mám jen vlastní zkušenosti ;)

Často od dívek slýchám, že se chrání tzv. přerušovanou souloží. Ta spočívá v tom, že muž těsně před vyvrcholením vyndá penis z pochvy ženy a ejakuluje mimo tělo ženy. Tato metoda je ale velmi nespolehlivá. Vyžaduje totiž velké sebeovládání od muže a ruku na srdce, v tomto momentě se málo který muž dokáže takto ovládnout. Navíc ani správné provedení nezaručuje úspěch - určitý menší počet spermií se totiž vyskytuje i v předejakulační tekutině.
A proto bych tuto metodu nedoporučovala! Snad jen pokud vám případně nevadí početí dítěte ;)

Existuje další spousta přípravků, ale mně šlo především o tyto tři. Pokud se chcete na něco zeptat, něco vás zajímá, tak se ptejte ;) Případně odpovědi najdu ;)

A pokud je tu nějaký moralista, nebo co já vím co, tak nejspolehlivější antikoncepcí je stále sexuální abstinence ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elen Elen | 22. května 2014 v 13:51 | Reagovat

Míšo aby jsi nebyla překvapená až HA vysadíš, hodně holek je při braní spokojených a po vysazení jim vyskáče všude akné, přiberou, zhubnou, zmizí deprese a bolesti hlavy, otoky nohou.... Tělo se vzpamatovává i rok! Měla by jsi to zmínit.

2 Cynická pesimistka Cynická pesimistka | 22. května 2014 v 14:22 | Reagovat

[1]: Ach jo, o co ti jde? Tohle je můj názor na antikoncepci. Mně si nic takového nestalo. HA jsem brala tři roky, pak skoro na tři roky vysadila.. Před braním jsem byla štíhlá, netrpěla na akné, po vysazení jsem zůstala štíhlá, žádné akné.. já si moc dobře uvědomuji jaké jsou vedlejší účinky, něco jsem si o tom nastudovala.. ale chtěla jsem to podat subjektivně.. sama na sebe.. Vy byste měla především pochopit, že tento blog je můj koníček, píšu ho ve volném čase, protože mě to baví.. a některé lidi to baví číst nebo je to zajímá. Není to moje živnost, proto to nikdy nebude dokonalé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama