Obezita

8. února 2014 v 15:00 | Míša |  Články
Obezita, česky otylost, je stav, ve kterém přirozená energetická rezerva člověka, která je uložena v tukové tkáni, stoupla nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví.

Pro bělošskou evropskou populaci je podle kritérií Světové zdravotnické organizace [WHO] definována indexem tělesné hmotnosti (body-mass index, BMI) vyšším než 30. Pro asijskou a pacifickou populaci je obezita definována BMI vyšším než 25, někdy než 27. Hodnota BMI v rozmezí 25-30 u bělošské evropské populace je označována jako nadváha.

Orientačním ukazatelem nadváhy je také obvod pasu. Při obvodu nad 102 cm u mužů a nad 88 cm u žen jde o obezitu. Existují další ukazatele (poměr obvodu pasu k obvodu hýždí, měření tloušťky kožní řasy apod.).

V České republice se udávají statistická data o 40 % obyvatel bojujících s obezitou. Jiné prameny hovoří o tom, že 60-65 % Čechů je obézních. Statistiky OSN hovoří o celosvětové epidemii obezity. Některé výzkumy hovoří o obezitě jako chorobě, kterou lze léčit jako virovou nemoc. Nové výzkumy naznačují, že příčinou mohou být i střevní bakterie.

Příčiny
  • Nadměrná chuť k jídlu vedoucí nadměrnému příjmu kalorií
  • Deprese (nedostatek harmonie v rodině, nemožnost seberealizace aj.)
  • Nedostatek pohybu (např. lenost)
  • Nedostatek spánku
  • Podzimní přibírání váhy (podvědomé vyhodnocení podzimních stresů jako signálu k zvyšování tukových zásob)
  • Mateřské přibírání váhy
  • Hypofunkce štítné žlázy
  • Nadbytek estrogenů
  • Bakterie, viry
  • Dědičnost

Abych pravdu řekla, je pro mě toto téma docela blízké. Protože mám obezitu dědičnou v rodině. Ano, jsem jeden z těch vzácných případů, který to opravdu má v krvi. Ale nebojte, nevymlouvám se tu, že jsem tlustá, protože je tlustá má rodina ;) Vůbec ne. Mám míry modelky a můj BMI je 18,9 ;) Opravdu mě dokáže vytočit, když se někdo vymlouvá na svoji váhu protože nemá čas cvičit, nemá čas zdravě jíst, má to v rodině.. atd.. Je to blbost! Na tohle si čas udělat musíte, jinak si nestěžujte. Pro mě to opravdu není lehké. Musím se hodně hlídat, a dost snažit. Kdybych se nesnažila, měla bych pravděpodobně 100 kilo, jako celá moje rodina. Neříkám, že jím jen saláty, atd. To je blbost. Mám jídlo ráda. Sem tam zajdeme do Mcdonalda, dáme si pizzu, někdy spořádám sáček brambůrků jen tak na posezení a miluju gumové bonbony, stejně tak ráda si dopřeju zmrzku a jiné. Ale, jo, všechno má svoje ale, snažím se cvičit a když už si dopřeju nějaký hřích, tak pak zase pár dní dodržuji zdravou výživu. Také se snažím v noci nejíst a hlavně mít zdravější snídaně. A bohužel, chce to prostě především zapojit sport. Nejsem nijak extra aktivní, ale v létě chodím běhat, v zimě sednu na rotoped, taky mám ráda zumbu, jógu a pilates. Díky tomu si stále udržuji svoji štíhlou postavu. Akorát mám strach z těhotenství. Obávám se, že pak budu s obezitou hodně těžce válčit. Nu, uvidíme. Chce to sílu, odhodlání a vytrvalost! A to já mám ;)

Takže vám chci říct, jestli nejste spokojení s tím, jak vypadáte, pokud se vám nelíbí hodnota na vaší váze, dělejte s tím něco. Není to tak těžké. A pokud to nezvládnete sami, tak zajděte k výživovému poradci, do fitka k trenérovi a nechte si pomoci! Nebudou se vám smát, nebudou na vás zlí, jsou tady od toho, aby vám pomohli a usnadnili vám váš boj! Tak se jim bez obav svěřte ;) A nenechte se ničím a nikým rozházet. Dělejte to kvůli sobě a uvidíte, budete na sebe moc pyšní ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama