Valentýn 2014

14. února 2014 v 16:00 | Míša |  Články
Svátek svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn), se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů.
Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho "miláčkem" v následujícím roce.
Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.

Já proti Valentýnu nic nemám. Naopak mi dost vadí to bojkotování. Pro mě a mého přítele je to prostě den, kdy jsme ráno vstali, popřáli si hezkého Valentýna, řekli si, že se máme rádi a dobrý. Ano, vadí mi, jak si obchodní řetězce nahrabou kapsy díky čokoládám, plyšákům, atd.. Přijde mi zbytečné utrácet a kupovat dárky. Dárky si dáváme k narozeninám, nebo když prostě chceme milého obdarovat. Ale takhle na povel, protože je Valentýn? To nee. Na druhou stranu mi přijde, že příspěvky na facebooku, o tom, jak je Valentýn k ničemu atd, píší většinou ti, kteří ho nemají s kým slavit. Kdyby drahou polovičku měli, jistě by slavit chtěli. Takže některé tyto příspěvky neberu vůbec vážně. Pak je tu ten druhý extrém, kdy vidím, jak kamarádi sdílí fotky, kde mají své dárky.. občas dost přehnané! I když takový pěkný Valentýnský víkend někde na horách či welness pobyt, nevadilo by mi to :)
Každopádně, co tím vlastně chci říct. Valentýna neodsuzuju, ale ani zvlášť neprožívám. Jak jsem řekla, popřáli jsme si hezkého Valentýna, řekli si, že se máme rádi. Venku svítí sluníčko. Je pěkný den. Mám dobrou náladu. To stačí. 1. Máj je také pěkný svátek. Akorát že, já osobně jediný rozdíl vidím v tom, že na 1. Máje hledáme rozkvetlý strom, zatímco na Valentýna si to Miluji tě, řekneme klidně v posteli.

Mějte hezkého Valentýna a pokud jste sami, tak nesmutněte, dívky si udělejte třeba příjemnou koupel, chlapci skočte s kamarády na pivo a kulečník. A třeba příští rok to vyjde ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama