Slovensko - Bojnice

11. března 2014 v 3:25 | Míša |  Výlety

Zámek Bojnice


Umístění: střední část Slovenska, západním směrem od Banské Bystrice

Nad řekou Nitrou se vypíná krásná silueta bojnického zámku. Na tomto místě stával hrad již od počátku 12. století, možná dokonce i dříve. Poblíž se nachází teplé minerální prameny, které jistě přitahovaly lidi již od nejstarších dob. Ve 14. století vlastnil zdejší gotický hrad mocný Matúš Čák z Trenčína, po něm vládnul na hradě Jan Korvín, od kterého získali zdejší panství Thurzové. Byly to vesměs významné rody, ovlivňující slovenské a uherské dějiny. Pro Bojnici však bylo rozhodujícím přínosem panování uherského rodu Pálfyů, jehož příslušníci zde působili od roku 1636 až do roku 1918. Bohatý Jan Pálfy nechal zámek v letech 1899 - 1909 romanticky přestavět. Práce řídil bratislavský architekt Josef Hubert. Po této nákladné přestavbě lze řadit Bojnici k nejmalebnějším středoevropským zámkům. Bojnice poněkud připomíná malebné francouské zámky na řece Loiře. Jesliže je však Bojnice srovnatelně krásná, ve velikosti a členitosti dotyčné zámky většinou předčí.
Je samozřejmé, že v takto velkolepém zámku se nachází honosné interiéry a drahocenné vybavení, ze kterého ještě vyniká obrazová galerie. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem.


Bojnická zoologická zahrada


- nejstarší a nejnavštěvovanější zoologická zahrada na Slovensku. Pro veřejnost byla otevřena 1. dubna 1955 a v současnosti se rozkládá na ploše 41 hektarů, z čehož expoziční část tvoří 20 hektarů. Patří k zoologickým zahradám všeobecného typu, tj. bez vyhraněné specializace na určité druhy zvířat. V minulosti zde byla vyšší pozornost věnována zejména odchovu rysů ostrovidů, běžců (emu a nandu) a horských koz. Areál ZOO se nachází v příjemném rekreačním prostředí lázeňského města Bojnice nedaleko od Bojnického zámku v Trenčínském kraji.
Počet druhů chovaných v ZOO Bojnice je největší ze všech čtyř slovenských ZOO, v závěru roku 2009 šlo celkem o 384 živočišných druhů v počtu 2050 exemplářů.[1] Jako jediná slovenská ZOO chová např. slony africké, bongy lesní, horské zebry Hartmannové, orangutany bornejské a mnohé další. Od roku 2003 sa ZOO stala řádným členem nejprestižnejší Asociace světových zoologických zahrad a akvárií (WAZA), která sdružuje okolo 250 elitních světových ZOO. V rámci evropských chovných programů a plemenných knih pro ohrožené druhy je zapojena do chovu 25 druhů zařazených do evropských chovných programů (EEP - European Endangered species Programme) a 23 druhů zařazených do evropských plemenných knih (ESB - European Studbooks).
ZOO Bojnice spravuje slovenské národní záchytné centrum pro zabavené a zajištěné živočichy a odborní pracovníci aktívně spolupracují s orgány CITES a Státní ochranou přírody Slovenské republiky. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama