Květen 2014

Když se hádáte kvůli penězům

31. května 2014 v 15:00 | Míša |  Články
Půjčky. Úspory. Plat. Tohle jsou ve vztahu výbušná témata. Jak konflikt zvládnete?

Dvaatřicetiletá Tereza vypráví: "Když jsme spolu začínali chodit, oba jsme měli slušný příjem. A vůbec jsme se nehádali. Jenže pak Marek přišel o práci a sehnal jen hůř placené místo, " a pokračuje: "A doma okamžitě začaly hádky. Nemáme vůbec žádné úspory, takže se nám běžně stane, že máme na účtu poslední tisícovku a výplata je v nedohlednu. Ke všemu splácíme půjčku na auto, kterou jsme si vzali ještě v bohatších dobách, ale Marek ho odmítá prodat. Kdykoli začneme hledat řešení, vždycky skončíme obviňováním, kdo z nás za to může." Podle průzkumu společnosti GfK zaujímají finance druhé místo v žebříčku nejčastějších párů. Byla by ovšem chyba vyhýbat se debatám o penězích jen proto, že způsobují ve vztahu dusno. Naopak platí, že čím víc budete o problému mluvit, tím spíš se vám podaří najít řešení.


Konflikt: Vnucuje vám svůj přístup k financím


Věříte, že peníze jsou od toho, aby se utrácely. Jenže váš partner by si nejraději celou výplatu nacpal do prasátka. Ve fázi chození, kdy každý hospodaříte zvlášť, není až tak důležité, jak se který z vás staví k penězům. Jenže později, když spolu bydlíte nebo mluvíte o společné budoucnosti, se z toho může vyklubat dost velký problém. Rozhodně nemá smysl věřit, že se jeden z vás v tahle zásadní věci změní.

Jak z toho ven: "Přístup k nakládání s penězi vychází především ze zkušenosti partnerů z jejich původních rodin," vysvětluje soukromá pražská psycholožka Milena Nováková. "Samozřejmě roli hraje i výše příjmu, která má také velký vliv na uvažování o utrácení a šetření." Jinými slovy: pokud váš drahý vydělává o polovinu méně než vy, nemůžete mu vyčítat, že je zvyklý obrátit v prstech každou dvacetikorunu. Neměl by ale k témuž nutit vás. "Pokud vám partner vnucuje svůj přístup, je to podobné jako v kterékoli jiné oblasti. Záleží na vás, jestli si necháte poradit a jste vlastně ráda, že nemusíte o všem rozhodovat sama, nebo jestli si chcete ponechat vlastní systém, případně nastavit kompromis," vysvětluje psycholožka. "Jedna z možností je, že každý z partnerů dá určitou část peněz na pokrytí společných výdajů, jako je bydlení, jídlo, spoření a podobně, a část peněz si každý nechá pro svou potřebu."

Prevence: Jestli chcete včas poznat, na čem s partnerem jste, už na začátku vztahu se ho ptejte, jak se jeho rodiče stavěli k financím. Spíš utráceli, nebo šetřili? Dostával kapesné? A ukládal si ho do prasátka, nebo hned šel a pozval kamarády na zmrzlinu?


Konflikt: Máte dluhy nebo nízké příjmy


Pokud se potýkáte s dluhy nebo prostě máte vyšší náklady než příjmy, jste nejspíš ve vztahu tři: vy, partner a úzkost. Možná si v duchu říkáte, že za všechno může váš milý, protože málo vydělává nebo si třeba půjčil na nové auto. Nebo od něj naopak slýcháte, že na vině jste vy, protože moc utrácíte nebo jste vybrala zbytečně drahý byt. Jenže takové debaty problém neřeší a jen vytvářejí ve vztahu ještě větší dusno. Jestliže přítel shazuje vinu za vaši společnou situaci na vás a vy jeho kritiku přijímáte nebo se bráníte protiútokem, stavíte se tím do role oběti. Jestli se jeden z vás dlouhodobě cítí obviňovaný a nápadný, může to lásku zničit.

Jak z toho ven: Uvědomte si, že jste ve vztahu dva a oba máte na běh věcí stejný aktivní vliv. Jste po uši zadlužení? Zkuste vymyslet různá řešení (prodáte auto, přestěhujete se do menšího bytu) a jejich seznam předložte partnerovi. "Je užitečné občas si položit otázku: Co je moje volba? V tu chvíli totiž přestáváte být obětí a berete iniciativu do svých rukou," vysvětluje koučka Iveta Clarke ze společnosti The New Frontiers. Až příště přijde řeč na nedostatek peněz, zkuste vyjádřit, co vlastně cítíte, chcete a potřebujete. "V běžné komunikaci tyto věty často neříkáme. Čekáme, že druhý odhadne naše potřeby, že ví, jak nás může zranit, že ví, co cítíme. není tomu tak. Namísto ukazování prstem na druhého zkuste při diskusi mířit ukazováčkem na sebe, mluvte o tom, co se děje s vámi, o svých potřebách, pocitech a očekáváních. Pak dejte prostor i druhé straně."

Prevence: Zjišťujte už v době, kdy s ním jenom chodíte, jaký je jeho přístup k dluhům. Má věčně vybraný kontokorent a vyčerpanou kreditku? Zřejmě má sklon utrácet víc, než si může dovolit. Další důležitý preventivní krok můžete udělat v době, kdy si vybíráte společné bydlení. Spousta párů si pořídí příliš drahý podnájem nebo vysokou hypotéku, jen aby se mohli blýsknout přepychovým hnízdem. Jenže pak je drtí moc vysoké splátky a finanční nedostatek vnese do vztahu úzkost.


Konflikt: Jeden z vás vydělává o dost víc


Hádky o peníze jsou často ve skutečnosti spíš bojem o moc. Podle partnerských poradců by výše příjmu neměla mít na rozložení sil ve vztahu žádný vliv. Přesto se často stává, že ten z partnerů, který sype do společné kasy víc, chce mít ve všem hlavní slovo. "Řada žen sní o rytíři, který za ně bude platit útratu. Jenže živitel rodiny nejdřív platí účty, pak začne rozdělovat příděly a následně ženě určuje, co má a nemá mít ráda," varuje psycholožka Sherry Argovová v bestselleru Proč muži milují potvory (vydalo Motto). "Finanční závislost je stejná jako závislost citová. Muž v obou případech nabývá dojmu, že ženu vlastní." Pokud kasu plníte vy, platí to naopak.

Jak z toho ven: Pokud vyděláváte míň, trvejte na tom, že budete platit alespoň část účtů. "Nemusíte jet napůl, hlavní je, aby každý přispíval," radí odbornice. Plaťte ze svého část nájmu nebo nakupujte domů jídlo. A pokud vás muž přemlouvá, abyste se na práci vykašlala a nechala se od něj živit, odmítněte. "Potvora muži nikdy nedopřeje, aby mu hlavou problesklo, že je s ním, protože na lepšího nemá. Právě proto její vztahy bývají plné úcty." Pokud naopak rozpočet táhnete vy, vyvarujte se povýšeného chování. Jakmile se k příteli začnete chovat jako k synovi, o kterého se musíte starat, vášeň vyprchá. Nepoužívejte peníze jako argument, proč byste o novém nábytku nebo dovolené měla rozhodovat vy. Ve zdravém vztahu máte oba stejná práva bez ohledu na to, kolik vyděláváte.

Prevence: Z výzkumu společnosti GfK vyplynulo, že čím spokojenější jsou lidé se svým platem, tím méně mají partnerských neshod. V zájmu vztahové pohody proto požádejte šéfa o vyšší plat.


26. května 2014

26. května 2014 v 20:47 | Míša |  MuzikaMnoho lidí sní o tom, že udělá kariéru v muzice. Ať už pěvecky, hudebně, textařsky, ono je to v podstatě jedno, ta skutečnost, že nějakým způsobem děláte hudbu, naprosto stačí. Ten pocit, když v noci uleháte do postele a můžete si říct, že se živíte hudbou, to je paráda. Ale musíte mít obrovské štěstí, abyste se tím opravdu uživili. A to se ne každému poštěstí. Znám hodně lidí, kteří by na to měli, ale bohužel, špatně se narodili a tak je to pro ně jen koníček. Ale věřím, že takoví lidé jednou natrefí na ty správné lidi a dostanou se dál, tam kam patří. A kdyby to náhodou nevyšlo, tak jednou v nebi, až nastane náš čas, se tam sejdeme a budeme společně psát, hrát, tvořit, zpívat.. :) A bude nám strašně fajn.
Já jsem s tímhle hodně dlouho bojovala, snažila jsem se někam dostat, někam se protlačit, jenže já na to prostě nemám koule. Já chci dělat to, co mě baví, to co mi jde, tím chci trávit volný čas, a ne se neustále snažit jen někam protlačit, někomu něco vnucovat, dávat cd, číst texty... ta práce okolo prostě není pro mě. A na to jsem dojela. Dokud to bylo jen o poptávce a následné nabídce, bylo to v pohodě, ale když bylo třeba trošku víc zamakat, šla jsem dál. Jestli mě to někdy mrzí? Někdy asi jo. Když víte, že máte na něco talent, když vidíte za sebou tu minulost, tu spolupráci s některými lidmi a víte, že kdybyste nebyli dobří, tak by za vámi nešli, to prostě zamrzí. Co mi zbylo? Můžu vzpomínat. Můžu se třeba chlubit, ale to je prostě všechno. To je jako když se někdo ještě třicet let po tom chlubí tím, že byl ve vesmíru.. :) je to pěkný zážitek, pěkná historka, ale milionkrát ohraná.
Díkybohu, stále se mi stává, že vyjde nový song, já si ho poslechnu a vím, že muzika za to stojí. :) Až to úplně upadne, až se nenajde žádná výjimka, pro kterou bych chtěla dělat muziku, bude zle. Ale zatím je to dobrý. Zatím stále vychází písničky, díky kterým prostě vím, že to pořád jde, že pořád jsou dobří textaři, dobří hudebníci, dobří zpěváci.. a proto stojí za to se muzice věnovat, i kdyby jen jako posluchač ;)


Téma týdne: "Černá ovce"

26. května 2014 v 15:33 | Míša |  Téma týdne
Každá rodina, každá třída v každé škole, v každé skupině.. prostě všude, kde je vícero lidí, se najde nějaká černá ovce. Buď je to člověk s nejsmutnějším příběhem, nebo naopak oběť, do které se může rýpat. Možností je spousta.

V naší rodině, například, jsem tou černou ovcí já. Odmalička jsem byla studijní typ. Vždycky to bylo takové to, že Míša bude první v rodině, kdo bude mít vysokou školu. Prostě to tak mělo být. Mně to nejen že šlo, mě to bavilo! Jenže pak se něco zvrtlo a já najednou měla sakra problém dodělat školu. Rázem jsem se z té chytré, šikovné holky stala tou černou ovcí, která celé rodině dělá jenom potíže. Jak málo stačilo, abych se v očích rodiny stala póvlem. No, v tomto postu nadále pokračuji. Abych byla upřímná, v očích mojí rodiny jsem je zklamala. Já je chápu, oni ode mě očekávali, že udělám střední, udělám vysokou, najdu si teplé místečko v kanceláři a budu za vodou. Z tohohle jsem splnila jen první bod, zbytek bohužel v nedohlednu :) Ale já jsem celkem spokojená. Po pravdě, hodně lidí se mě na to ptá, já nemám stálou práci, nenastoupila jsem nikde na pracovní smlouvu a nedělám si svoji 8hodinovou pracovní dobu. Další otázka je, z čeho teda žiji?! Peníze mám. To že nemám stálou práci, neznamená, že sedím doma na zadku. Po pravdě, práce mám dost, nevím kam dřív skočit. Mám prostě pár bokovek, z dob, když jsem ještě plnohodnotně pracovala, ty lidi si na mě zvykli a po mém odchodu jsem jim nabídla své služby, mimo ex firmu. A oni kývli, proč by ne, jsem levnější. Svoji práci si dělám kdy chci, když se mi nechce ráno vstávat, tak dělám odpoledne, když nemůžu spát, dělám v noci.. Důležité je akorát splnit práci do daného termínu, ale kdy ji dělám, je moje věc. Když přítel přijde dřív z práce (dělá střechy, takže když je velké vedro, chodí hodně brzo ráno do práce a hodně brzo z práce) takže prostě praštím tužkou a jedeme třeba k vodě. Mně takový způsob života vyhovuje. I když si jednou třeba budu nadávat, protože se mi to nikam nezaznamenává a tak bůhví, z čeho a jak mi jednou spočítají důchod, jestli vůbec bude. Ale teď prostě mi to takhle vyhovuje. Na nedostatek peněz si stěžovat nemůžu, kdo mě zná, tak ví, že dotuju chatu, jezdíme na výlety, kupuju si oblečení, kosmetiku, létám na dovolené.. Takže skutečně nechápu, proč lidé pořád mají potřebu řešit moje finance.. Do bytu jsme si pořídili nový nábytek, velkou televizi, novou kuchyň.. a lidi pořád budou rýpat, kde jsem na to vzala a pořád.. Čímž jsem krásně došla i k tomu, že jsem i černou ovcí mezi svými přáteli. Ano, jsem. Co mě znají, tak pořád střídám partnery, prostě mi trvalo, než jsem toho pravého našla. Taky mě mají za věčnou studentku, páč mi prostě trvalo trošku déle dodělat školu. Byli se mnou, když jsem ztratila první práci, když jsem odešla z druhé práce a teď mě mají za tu, co sedí doma na zadku. Spoustu věcí o mně ani neví, a mně je to asi jedno. :D Někdo tou černou ovcí být musí :D Kdyby věděli, že se mám dobře a že jsem šťastná :D a že mnozí by mi třeba mohli závidět.. ale což.. nevědomost je někdy krásnější :)

Já prostě žiju s tím vědomím, že někdo tou černou ovcí být musí. A dokud to nepřesáhne nějakou snesitelnou míru, tak jsem v pohodě. Moji kamarádi ví, že do mě mohou rýpat, ví to a za ty léta se i neaučili, kam až mohou zajít.. kdyby zabrousili do nějakého citlivého tématu, utnula bych je.. ale pokud si dělají srandu z mých bývalých vztahů a podobných věcí, tak jsem naprosto v klidu :)

A víte jak, v každé skupině je jeden debil, pokud žádného debila ve skupině nevidíte, jste to vy ;) :D

Berte to s humorem, lepší být černou ovcí, než být nikdo ;)

Instagram

25. května 2014 v 23:29 | Míša |  KosmetikaJak najít muže nastálo?

24. května 2014 v 15:01 | Míša |  Články
Už se chcete usadit, ale není s kým? Přečtěte si článek a dozvíte se jak zvýšíte šanci poznat muže, se kterým zůstanete.

Šárce připadá, že už vyzkoušela všechno. Rozhlásila po známých, že hledá partnera. Měla několik schůzek naslepo. Má profil na třech internetových seznamkách. Vyzkoušela speed dating. "Ale pořád nic," krčí rameny hotelová recepční. "V poslední době se na mě lepí samí chlapi, kterým jde jenom o sex. Anebo se zpočátku tváří, že to se mnou myslí vážně, ale pak bez vysvětlení zmizí." Šárce je jedenatřicet, má za sebou tři delší vztahy a od posledního rozchodu zůstává už dva roky sama. "Možná je na mně nějak poznat, že už bych chtěla dítě, a ty chlapy to děsí. Třeba dělám tu chybu, když mám na profilu v seznamce napsáno: Pouze vážný vztah. Jenže já chci, aby bylo od začátku jasné, o co mi jde. Anebo už jsou všichni fajn mužští po třicítce zadaní a zbyl jenom odpad, který nikdo nechtěl? možná bych měla zkusit i mladšího," mudruje Šárka. Co dělat, pokud máte dojem, že všichni volní muži okolo vás jsou buď neotesanci, nebo playboyové s hrůzou ze závazků, případně obojí? Chtěla byste se usadit, ale narážíte jen na protějšky, kteří si ještě chtějí užívat volnost? Co když vlastně ani nemáte na seznamování čas? Existují strategie, které vám cestu k tomu pravému usnadní.


Když potkáváte nevhodné partnery

Sobec. Lhář. Závislák. Maminčin mazánek. Notorický playboy. Příživník. "Se žádným z nich se nedalo žít," hodnoté své expartnery třiatřicetiletá Simona. "Přitom všechny moje kamarádky už potkaly hodné, spolehlivé a věrné chlapy. V čem dělám chybu?" Jestli by vaši bývalí byli dokonalou předlouhou pro atlas nevhodných partnerů, nejspíš to není smůla ani náhoda. Po příčině zapátrejte ve vzpomínkách na dětství. "Během života se v nás vytvářejí takzvané vnitřní programy, vnitřní přesvědčení. Ta nejhlubší vznikají v dětství. Získáváme je vším, co zažíváme a vidíme, zejména u rodičů nebo nejbližších lidí," vysvětluje psychoterapeutka Tereza Zahrádková z pražské poradny Santea. "Pokud tedy například od mámy slyšíme, že ji táta využívá nebo že jsou muži sobečtí, vyrůstáme s tímto vnitřním přesvědčením. Zároveň vidíme, jak se maminka našemu otci přizpůsobuje. Postupně tak vzniká náš vnitřní program, který nám napovídá: Muži mě budou vždycky využívat. Musím se přizpůsobovat, abych si ho udržela." Podvědomě si pak vybíráte právě takové partnery, se kterými můžete roli, odpozorovanou v dětství od matky, také hrát. Cítíte se v ní totiž bezpečně. Jestliže vztah vašich rodičů byl nevyrovnaný a plný nejistoty, pravděpodobně tíhnete k nespolehlivým, nevěrným nebo závislým mužům. Nic na tom nemění fakt, že jste si třeba v dětství opakovala, že nikdy nebudete žít jako vaše matka a že si rozhodně najdete lepšího chlapa. "Naše podvědomá mysl se snaží dokončit neuzavřené emocionální zkušenosti z dětství tím, že nás přivede k volbě partnera, s nímž budeme opakovaně prožívat dramata ze svého dětství," vysvětluje psycholožka Erika Matějková v knize Řešíme partnerské problémy. "Pokud jsme například od rodičů nedostávali v dětství dostatek přijetí a pozornosti, máme tendenci volit si partnera, který nám též neposkytuje dostatečné přijetí. Místo abychom z tohoto vztahu odešli, stále se snažíme si jeho pozornost zasloužit." O svých vnitřních přesvědčeních vůbec nemusíte vědět, a přesto se podle nich chováte. Máte prostě hluboko v podvědomí zakódováno třeba to, že pokud budeme milému odporovat a přít se s ním, mohl by vás opustit (protože matka v hádkách otci nikdy neoponovala a raději se mu podřizovala). A co je nejdůležitější, přitahujete ten typ partnerů, kteří vás ve vašem přesvědčení utvrzují. "Je to stejné, jako když nám v dětství rodiče opakují, jak jsme nešikovní a špatní. Začneme se pak špatnými skutečně cítit a jednat podle toho," vysvětluje psychoterapeutka Tereza Zahrádková. "Lidé se k nám jako ke špatným a nežádoucím začnou chovat. Jelikož je ale vnitřní program z části nevědomý, nerozumíme tomu a trpíme tím. tento model se opakuje v každém vztahu, dokud ho neobjevíme." Pokud se zaplétáte do samých bezvýchodných vztahů, těžko dokážete situaci sama vyřešit. Zkusit to ale můžete. Začněte tím, že se zamyslíte nad vztahem svých rodičů. Jak se k sobě chovali? Jaké chyby podle vás dělali? Připomínaly vaše nefunkční vztahy s bývalými partnery soužití rodičů? Abyste si mohla mysl přeprogramovat, musíte nejprve zjistit, na jaký program je vlastně nastavena. Určitě vám to usnadní rozhovor s psychoterapeutem. Objednat se můžete třeba na seberozvijeni.cz.


Když vás partneři brzy opouštějí

Další nápadník vám po několikáte schůzce napsal, že se k sobě vlastně nehodíte, anebo se rovnou přestal ozývat a odpovídat na vaše esemesky. "Moje poslední čtyři vztahy nepřežily dva měsíce," stěžuje si jedenatřicetiletá Andrea. "Do té doby se pokaždé všechno vyvíjelo slibně: romantické schůzky, skvělý sex, sliby, že mě přítel bude rozmazlovat. Pak najednou v jeho životě nastala nějaká neočekávaná okolnost, kvůli které se mnou nemohl dál zůstat." Jestli vás muži brzy opouštějí, může být opět na vině váš vnitřní program. Opakujte si: "Určitě zůstanu sama." A pak se podle toho chováte. Například na přítele od začátku moc tlačíte ve strachu, že od vás odejde. "Je fakt, že když mi muž během pár hodin neodepíše na e-mail, znervózním a esemeskou se ho ptám, jestli e-mail dostal a proč se neozývá," připouští Andrea. "A když dost rychle nereaguje na esemesku, hned mu volám. Nesnáším, když musím na odpověď čekat." Jenže muž může mít pocit, že ho pronásledujete a příliš tlačíte na polu. Třeba vám připadá, že když chlapíkovi, se kterým jste měla několik schůzek, napíšete tři zprávy za večer, dáváte mu prostě najevo, že vám na něm záleží. Jenže v tomhle případě opravdu platí, že méně je více. Většina mužů si na začátku nepotrpí na tak intezivní komunikaci jako ženy. A vůbec to nemusí znamenat, že by o vás nestál, byl citově chladný nebo se děsil závazků. Přílišným naléháním zkrátka vztahu nikdy neprospějete. Je také naopak možné, že strachem ze závazků trpíte ve skutečnosti vy, jen si to nepřipouštíte. "Pozitivní je, že svůj vnitřní program měníte už jen jeho uvědoměním. A samozřejmě je možné ho obrátit. I když to není lehké. Jedna z možností je chovat se podle nového programu. Tedy: Jsem žena, se kterou chtějí muži navázat vážný vztah. Zkuste zapřemýšlet: Jak se chová taková žena ve vztahu. Jaké partnery si vybírá? Jaký má vztah sama k sobě? doporučuje Tereza Zahrádková. Velkou roli hraje i vaše sebevědomí. Platí přímá úměra, čím raději máte sama sebe, tím zdravěji se chováte ve vztazích. připomeňte si, jaké jsou vaše dobré vlastnosti a proč by měl být muž šťastný, že chodí právě s vámi. Požádejte lidi, kterým důvěřujete, aby vám o nich vyprávěli.


Když nemáte na seznamování čas

Trávíte všechen volný čas v práci, nechcete si nic začínat s kolegy anebo ve vašem oboru převažují ženy? Nejspíš vám připadá logické zkusit internetové seznamky, jenže spousta žen při jejich používání dělá chyby. Nestačí si říct, že hledáte prostě volného muže, který se nebojí závazků. měla byste mít mnohem přesnější představu. Udělejte si seznam svých požadavků na budoucího partnera a neztrácejte čas s nikým, kdo do vaší škatulky nezapadá. Proč byste například měla randit s milovníkem extrémních sportů, když se vám dělá špatně i na řetízkovém kolotoči, z tělocviku jste měla čtyřky, vaší nejoblíbenější zábavou je lenošení v literární kavárně a s partnerem chcete trávit většinu volného času? Jestli hledáte může nastálo, je nesmyslné scházet se s někým jen proto, že o vás projevil zájem . Důležité je také informace, které o sobě na seznamce poskytujete. Americká spisovatelka Amy Webb provedla následující experiment: vytvořila si na seznamkách falečné profily a zjišťovala, na co dobře reagují muži, o kterých by se dalo tvrdit, že jsou "dobrá partie".

Doporučuje následující:

1. Buďte stručná. Váš profil by neměl obsahovat víc než pět set slov. Když jich o sobě napíšete víc, budete mužům připadat užvaněná nebo, což je ještě horší, zoufalá.

2. začínejte spíš s informacemi o svých zájem než o kariéře. Muže spíš zaujme skutečnost, že se ráda potápíte, než že právě usilujete o šéfovské křeslo.

3. Pokud hledáte partnera pro vážný vztah, vystavte svoje fotky z běžného života, třeba z výletu do přírody, ne stylizované portréty, na kterých jste silně nalíčená a ve svůdné póze.


Tak celkem úspěšně eliminujete zájemce, kteří hledají jen milenku. Amy Webb si na základě svého průzkumu vytvořila profil, ve kterém všechny zásady dodržela. Dostala šedesát odpovědí a jednu z nich od svého současného manžela. Online seznamování vás neláká? Zapojte chladnou logiku a vyzkoušejte strategii, která se vyplatila devětadvacetileté Sylvii: "Štvalo mě, že nemám moc příležitostí k seznamování. Napadlo mě, že nejlíp se seznámím na nějakém kurzu. Takže jsem sedla k internetu, vyjela si seznam kurzů ve svém městě a vybrala z nich pět, které by mě bavily. Pak jsem se zamyslela, na kterém z nich by mohlo být nejvíc nezadaných chlapů. Nakonec mi zbyl kurz lezení po umělé stěně. Říkala jsem si, že sportovci budou spolehlivější a vyrovnanější než třeba malíři nebo hudebníci." S mužem, kterého na kurzu poznala, už žije sedm let.


Když už jste z toho unavená

Nemá smysl se stresovat, trávit všechen volný čas na seznamkách a podřizovat celý svůj život tomu, že se co nejrychleji potřebujete seznámit s tím pravým. Raději nechte věcem volný průběh. Snažte se žít co nejaktivněji a dělejte věci, které vás baví tolik, že při nich zapomínáte na čas, starosti i fakt, že jste zrovna žena na lovu. Nic takového v životě nemáte? Vzpomeňte si, co vás těšilo, když jste byla malá, nebo jste chtěla vyzkoušet, ale dosud jste k tomu nenašla čas nebo odvahu. Na budoucího partnera možná narazíte právě v okamžiku, kdy ho pustíte z hlavy. Bude nablízku, až budete tančit flamenco, venčit psa z útulku, zkoušet první úchyty na lezecké stěně, nebo v literární kavárně předčítat ze své sbírky básní. Bude tam proto, že ho baví totéž co vás. Všimne si, jak vám to sluší, když jste tak ponořená do činnosti, která vás těší. Počká si, až se podíváte jeho směrem, a usměje se na vás. Anebo vás rovnou pozve na kafe a pak si budete povídat o těch básních, psech nebo flamenku. A třeba už spolu zůstanete.


Oblíbené filmy 11

24. května 2014 v 15:00 | Míša |  Filmy

X-Men

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2000, 104 min

poster

Nedaleká budoucnost. Po celé planetě se rodí děti s X-faktorem v genech, který jim dává zvláštní sílu - třeba ničivý laserový pohled nebo schopnost létat, či přesunovat předměty nebo ovládat počasí. Profesor X, Wolverine, Storm, Jean Grey, Rogue, Cyclops, Magneto, Toad, Mystique, Sabretooth jsou mutanti s mimořádnými schopnostmi. Ale pro lidi, kteří takovéto schopnosti nemají, je velice těžké mutanty akceptovat a neubránit se strachu. Nejcitelněji potřebu naučit mutanty, jak pracovat se svou zvláštní silou a mít nad ní kontrolu má profesor Charles Xavier - světově uznávaný telepat - mutant. Zřídí speciální školu a jeho záměrem je, aby se žáci chovali tak, aby se svět odnaučil strachu před nimi. Xavier přijímá dva nové žáky. Je to Logan - osamělý silák a Rogue, která může přijmout jakoukoliv sílu i paměť ze všeho, čeho se dotkne. Proti filosofii profesora Xaviera stojí senátor Kelly, který by mutanty nejradši zlikvidoval.
Akční sci-fi film podle veleúspěšného comicsového příběhu o tom, jak je těžké najít hranici tolerance v soužití a pochopení svých zvláštností.
X-Men 2

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
Kanada / USA, 2003, 128 min

poster

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě.
Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem.
X-Men: Poslední vzdor

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
Kanada / USA / Velká Británie, 2006, 100 min

poster

Když jsi mutantem, máš jen dvě možnosti, co s tím dělat. Skrývat to, či se držet v ústraní. Dnešek je den, kdy se to ale změnilo a světlo světa spatřil téměř zázračný lék proti mutantství. Bohužel odvrhnout nechtěný a často proklínaný dar a stát se opět člověkem není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. A zloduch Magneto (Ian McKellen) na vyléčení určitě nepomýšlí. Z předchozích dílů nám dobře známá skupina mutantů pod vedením profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) je nyní posílena o dva nové bojovníky Šelmu (Kelsey Grammer) a Anděla (Ben Foster) a budou to vážně potřebovat. X-meni musí rozpoutat nejstrašlivější válku jakou kdy svět viděl, jen aby mohli navždy ukončit všechny ostatní.
X-Men: První třída

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2011, 126 min

poster

X-Men: První třída se dějově se vrací ještě před film X-Men Origins: Wolverine a odehrává se v polovině minulého století. V době, kdy mladý Charles Xavier (James McAvoy) a Erik Lensherr (Michael Fassbender) byli velmi blízcí přátelé a teprve odkrývali své jedinečné schopnosti. V době studené války, kdy společně s dalšími mutanty museli čelit největší hrozbě, jakou kdy zatím lidstvo poznalo. Proč se ale z nejlepších přátel stali nepřátelé na život a na smrt? Co předcházelo okamžiku, kdy se z Charlese stal Profesor X a z Erika Magneto? Válka mezi X-Meny a Bratrstvem začíná!

Novinky 9

23. května 2014 v 9:37 | Míša |  Filmy

Mafiánovi

Krimi / Komedie / Thriller
USA / Francie, 2013, 112 min


Kdysi měl všechny a všechno pod palcem. Ale časy se mění. Bývalý mafiánský boss Giovanni Manzoni (Robert De Niro), jeho rázná manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a jejich dvě děti jsou za příkladnou spolupráci se zákonem umístěni do programu na ochranu svědků. Žít životem spořádaných občanů se jim příliš nedaří. Zoufalý agent FBI Stansfield (Tommy Lee Jones) je musí opět přestě-hovat, protože mafiánské klany zuřivě pátrají po špinavém udavači s jasným cílem. A tak se z nich tentokrát stávají Blakeovi a je- jich novým domovem malé, ospalé městečko v Normandii. Jenže staří psi se novým kous-kům učí těžko. Jejich chování a zvyklosti jsou pro život v utajení překážkou. Tahle rodinka má mafiánství prostě v krvi.

Můj názor: Příjemné překvapení. Robert De Niro je prostě kapacita, on umí hrát. I když, nečekala bych, že zaprodá mafii, aby mohl žít klidný rodinný život, to mi tam trošku celý film nesedělo, ale budiž. Michelle vyhazující potraviny do vzduchu byla skvělá :D To mě opravdu pobavilo. Čekala jsem inteligentní dceru a syna, který přepere pět chlapů najednou, ovšem, když jsem zjistila, že to je naopak, hrozně mě to pobavilo :D Vidět tu krásnou princeznu mlátit kluka tenisovou raketou :D No a nakonec samozřejmě Tommy Lee Jones, to je pan herec, tady nemusím nic moc říkat. Co mě mrzí, je ta předvídatelnost. Už od začátku filmu čekáte a víte, co se stane.. najdou je, oni je společně přemůžou a samozřejmě jim Tommy pomůže.. to mě trošku mrzí, že tam nebylo něco víc. Ale i tak, je to pěkný film, neurazí ;) celkem pobaví.

Robocop

Akční / Krimi / Thriller / Sci-Fi
USA, 2014, 121 min


V roce 2028 je nadnárodní konglomerát OmniCorp vedoucím lídrem v oblasti robotických technologií. Jejich drony jsou již dlouhá léta využívány armádami po celém světě a OmniCorpu přibývají na účtech miliardy dolarů . Jedinou metou, kterou se jim dosud nepodařilo dosáhnout, je úspěch na domácí půdě, kde jsou jejich technologie stále považovány za příliš kontroverzní. Ale v jistém momentě přijde ke zlomu. Alex Murphy ( Joel Kinnaman ) je milující manžel a otec, který pracuje jako policista a dosahuje vynikajících výsledků v boji s kriminalitou a korupcí v Detroitu. - Až do chvíle, kdy utrpí rozsáhlé zranění. OmniCorp najednou dostane jedinečnou příležitost - zachránit špičkového policistu. A tak se v odvážném experimentu zrodí RoboCop - napůl člověk a napůl stroj, dokonalý protivník všech kriminálních živlů. OmniCorp už plánuje jeho nasazení v co největším počtu míst, ale nepočítají s tím, že uvnitř stroje je myslící lidská bytost, která nedokáže potlačit vzpomínky na svou minulost .

Můj názor: Aby zachránila svého manžela, kterého se snažili zabít bombou v autě a on na následky umírá, podepíše jeho žena souhlas, aby se ho snažili zachránit všemi možnými prostředky. No, z chlapíka toho vážně moc nezbude, ale dostane nový kovový obleček. A tak se zrodil Robocop. Pak už je to klasika, nehodí se jim, aby jejich robot měl nějaké emoce a pocity, tak se mu je snaží vzít, z chlapíka se skutečně stává vraždící, lumpy chytající stroj. On to ale nějakým způsobem překoná, rozuměj, láska je všemocná. Překoná i program, který mu nedovoluje zabíjet některé lidi, a zabije. Všechny zachrání, zbaví se zkorumpované policie atd.. atd.. A happy end. Nemůžu si pomoct, ale film mě moc neoslovil. Zase tu vládla ta šílená předvídatelnost. Ovšem, pokud máte rádi akční thrillery a obzvlášť roboty, je to pravá volba.
A Great Big World - Already Home

22. května 2014 v 13:09 | Míša |  MuzikaŘíkáš, že láska je to, co jsi do toho vložila
Tvrdíš, že ztrácím svou vůli
Copak nevíš, že ty jsi všechno, na co myslím?
Ty tvoříš půlku z celku

Říkáš, že je těžké se k tomu vázat
Říkáš, že je těžké stát v klidu
Copak nevíš, že všechny noci trávím tím,
Že počítám pozpátku dny, dokud nebudu doma?

Kéž by New York nebyl tak daleko
Slibuju, že to město nás nerozdělí
Když máš strach a jsi sama
Uvědom si, že už jsem doma

Říkám, že jsme přímo uprostřed
Láska, které rozumíme jen my
Ohnu v tomhle městě všechna světla
A ujistím se, že budou zářit na tebe

Kéž by New York nebyl tak daleko
Slibuju, že to město nás nerozdělí
Když máš strach a jsi sama
Uvědom si, že už jsem doma

Když život nabere vlastní kurz
Někdy prostě nedostaneme na výběr
Raději bych byl u tebe
Slib mi, že na mě počkáš, počkáš na mě
Počkáš, dokud nebudu doma

Všechno, co mám, je tenhle pocit uvnitř mě
Jediná věc, kterou jsem vždycky znal

Kéž by New York nebyl tak daleko
Slibuju, že to město nás nerozdělí
Když máš strach a jsi sama
Uvědom si, že už jsem doma

Kéž by New York nebyl tak daleko
Slibuju, že to město nás nerozdělí
Když máš strach a jsi sama
Uvědom si, že už jsem doma
Uvědom si, že už jsem doma

Kosmetické recenze 5

22. května 2014 v 8:41 | Míša |  Kosmetika

Artdeco - Zářivý oční stín Glam Vintage Highlighter
Sametová a jemná konzistence rozjasňujícího očního stínu je ideální pro zvýraznění nadočnicového oblouku a vnitřního koutku očí. Použijte také jako klasické oční stíny pro rozjasnění vašeho pohledu.

Tak jo, taky asi budu zlá. Nevidím na těchto stínech nic výjimečného, kromě ceny. Já raději investuji do pečující kosmetiky, než dekorativní. Stíny používám, ale nevidím rozdíl mezi nimi nebo například značkou Sleek, Catrice.. atd.. Možná mi někdo bude oponovat. Pokud rádi investujete do dekorativky, tak neváhejte, ale myslím, že se bez těchto stínů obejdete.

Cena: 840,- Kč
Korres Lip Butter

odstín Plum


Výživný balzám dodá vašim rtům hydrataci a lesk. Hutná textura díky obsaahu bambuckého másla a rýžového vosku chrání a rychle regeneruje i velmi suché rty.

Tohle je malý zázrak. Tento balzám je opravdu skvělý, dodá rtům zdravou barvičku, dlouho vydrží, dobře chutná, hezky voní, hydratuje rty, poradí si i s popraskanými rty. Akorát nemám ráda tato balení. Nerada do nich sahám prsty, takže k tomu nosím štěteček, ale musím dát pozor, protože jakmile ho někam dám, všechno je od něj zapatlané.. za to menší mínus.

Cena: 240,- Kč
Catrice - Gelová rtěnka Ultimate Shine 060Inovační gelová rtěnka zdůrazní vaše rty pomocí barvy a lesku. Lehká formule a super krémová textura se snadno nanáší - pro maximální lesk.

Líbí se mi, že když ji nanesu na popraskané rty, dokáže si s nimi poradit. Nejen, že to nejde vidět, ale během dne zmizí popraskaná místa úplně! Její růžová barva není tak výrazná, takže na běžné nošení je pro mě ideální.

Cena: 104,- Kč
Saloos Bio Karité - Růžový balzám
Základem balzámu je bambucké máslo v té nejvyšší kvalitě, které hydratuje a pečuje o namáhanou pokožku celého těla, urychluje regeneraci a hojení, pro vyšší účinek je navíc obohaceno o rostlinné a esenciální oleje. Díky malému balení si můžete tento kosmetický zázrak zabalit s sebou do kabelky a použít kdykoliv během dne.

Tento malý zázrak používám na menší oděrky, říznutí od papíru a podobně. Především ale na moje popraskané rty! Večer nanesu a ráno jsou rty heboučké :) Někdy ho používám i jako podklad pod rtěnku. Krásně voní.

Cena: 149,- Kč
Lavera - 24 hodinový intenzivní hydratační krém Bio divoká růžeFluid z bio divoké růže je bohatý na vitamíny A, E a C a velmi účinně až zázračně dokáže pečovat o pleť a stimulovat přirozené regenerační procesy v pleťových buňkách. Krém dále obsahuje pečující oleje, především bio makadamový olej, který zjemňuje namáhanou a suchou pleť.

Myslím si, že pokud máte normální pleť, tak je tohoto krému škoda. Přijde mi velice vhodný na citlivou pleť. Tu opravdu dá do pucu. Krém se tváří tak nenápadně, ale jeho účinky jsou opravdu viditelné.

Cena: 325,- Kč
Lavera - Basic sensitiv krém na ruceKrém na ruce obsahuje bio mandlový olej a také bio bambucké máslo, které pečují a zjemňují namáhanou pokožku rukou i v těch nejnáročnějších podmínkách. Díky obsahu koenzymu Q10 krém působí i proti předšasnému stárnutí pleti. Lehká konzistence se rychle vstřebává a hydratuje. Tento krém je čistě přírodní a vlastní certifikáty NaTrue, BIO a Vegan.

Krém mi dává to, co očekávám. Dobře se vstřebává, pěkne hydratruje, nenechává mastný film a voní.

Cena: 119,- Kč

Dr. Hauschka - Pleťové tonikumPěstící pleťové tonikum podporuje a podceňuje fuknce pokožky a zároveň posiluje její látkovou výměnu, reguluje objem vazivového vlákna a dodává pleti růžový a oživený vzhled.
Byliny jako úročník a vilín, podporují pokožku během noci, v době, kdy se z vlastních sil regeneruje. Po ranním čistění tonizuje jemný závan pokožku.

Tohle je opravdu kosmetický zázrak. Od té doby, co tonikum používám (2krát denně, ráno a večer) je opravdu vidět změna mojí pleti. Moje pleť je zdravější, má lepší barvu, není ani mastná, ani vysušená, je prostě téměř dokonalá a nemusím se o ni příliš starat. Nemusím už tolik používat masky, peeling.. a pleť se stále drží. Sice dražší investice, ale rozhodně se vyplatí, mně dala pleť dokupy jako nic předtím.


Cena: 100 ml za 548,- Kč

Yves Rocher - Hydratační micelární vodaHydratační micelární voda obsahuje rostlinné výtažky, které pečují o pleť. Javorový cukr, bio agáve a bio vilín udrží vaši pleť zářivou a krásnou.
Micelární voda účinně odličuje make-up a tonizuje pleť.

Příjemná micelární voda. Pleť je čistá, zjemněná. Nevím jak u ostatních, ale u mě není vhodná na oči. Oproti jiným micelárním vodám, kterými odlíčím o oči, tato nevyhovuje. Ne, že by nějak štípala, to ne, ale třeba s mojí řasenkou, nedej bože s linkami, si neporadí. Jen rozmaže oči a to je vše, možná po nějaké době by si poradila, ale to bych měla sedřenou kůži. Kromě očí je ale na obličej skvělá.

Cena: 200 ml za 285,- Kč

Urban Veda - Radiance Daily Facial WashČistící gel obsahuje bioaktivní kurkumu, která rozjasňuje pleť, a další ovocné antioxidanty, enzymy a vitamíny, které chrání pokožku před vnějším poškozením.
Čistící gel odstraňuje z pleti nečistoty, použijte ráno i večer.

Tak tohle je skvělá věc. Na citlivou pleť ideální. I na velmi podrážděnou pleť je obzvlášť šetrný. Gel používám po odlíčení pleti, jako na dočištění, na konečné opláchnutí obličeje. Pleť je jemná, voňavá, vyčištěná a mám pocit, že dobře vyživená. Je to možná psychologie, ale přijde mi, že se o pleť opravdu krásně stará. A nádherně voní!

Cena: 150 ml za 269,- Kč

Urban Veda - Radiance Day CreamBiokativní směs botanických extraktů rozjasňuje účinně pleť a podporuje regeneraci buněk. Pleťový krém působí proti hyperpigmentaci, sjednocuje tón pleti a hydratuje.
Pro maximální účinky kombinujte s čistícím gelem Urban Veda.

Stejně jako gel, je tohle malý zázrak. Po použití čistícího gelu natřu obličej tímto krémem a jsem opravdu spokojená. Mám pocit, že jsem pro svoji pleť udělala maximum. Voní stejně krásně jako gel. Je velmi jemný, pro citlivou pleť skvělý.

Cena: 50 ml za 499,- Kč

Kosmetické recenze 4

22. května 2014 v 8:16 | Míša |  Kosmetika

Fennel tělový jogurt - Kokosový krémový dortLehká nadýchaná konzistence tělového krému hydratuje pokožku do hloubky a obnovuje její pružnost. Nezanechává mastný film a snadno se vstřebává.

Tady se krásně ukazuje, že vysoká cena rozhodně nedokazuje kvalitu. Tento krém, doslova za pár korun, je jeden z nejlepších krémů, který prošel mým životem. Pokožka je po něm opravdu krásně hydratovaná, jemná. Rychle se vstřebává, dobře se roztírá. Jediné, co já osobně musím vytknout, je ta parfermace. Já prostě kokosu nefandím a tady je opravdu hodně, hodně, hodně moc cítit! A ještě hodiny po namazání. Doslova se za vámi táhne odér kokosu. Pokud někomu voní, je to ta pravá volba, pro mě trošku ne.

Cena: 90,- Kč

LASplash Cosmetics Chubby Twist - odstín 03 Poppy Red
Matná rtěnka vypadá jako barevná pastelka a hodí se do každé kabelky. Barevné pigmenty přilnou ke rtům a dodají jim barvu, výživné složení se postará o hebké rty.

No, musím říct, že barvička je to krásná! Opravdu sytě červená. Opravdu hezký vydrží tak cca 3 hodinky, pak je nutno trošku rty přemáznout. Ovšem s tou hebkostí nemůžu úplně souhlasit, já jsem majitelkou suchých rtů a i když pastelkou kreslím až na balzám, za chvilku mám rty ještě sušší. Takže na suché rty není moc ideální, chce to ještě něco přidat. Jinak nemám co vytknout. Pěkná barva, dobrá manipulace, ucházející výdrž.

Cena: 299,- Kč

Alessandro Pro White OriginalTransparentní lak svým účinným složením působí proti zažloutlým a zabarveným nehtům. Speciální pigmenty přirozeně vyrovnávají barvu nehtů a dodávají neodolatelný lesk. Naneste bezbarvý lak na nehty, ty budou po nanesení lesklé a bíle zářivé.

Musím říct, že jsem byla zpočátku velmi skeptická. Takovéto přípravky prostě už z principu odsuzuji, protože většinou zklamou. Tady jsem ale byla velmi mile překvapena! Je teda pravda, že nemám nijak zbarvené ani zažloutlé nehty, takže netuším, jak moc by lak účinkoval právě na takových nehtech. Na mých byl ale výsledek úžasný! Bílé konce nehtů byly opravdu bílé! Krásně bílé a zářivé. Nehty vypadali s pouhým bezbarvým lakem dokonale! Výdrž je taková klasická, cca 4-5 dní, pak je třeba další vrstva. Jde krásně vrstvit i po tolika dnech. Jinak stačí jedna vrstva, bohatě.

Cena: 280,- Kč

Colgate Max white one opticPasta obsahuje vysoce účinnou siliku a proužky s optickým zjasňovacím účinkem, které zubům okamžitě dodají bělejší vzhled. Denní používání zajišťuje postupné bělení zubů a dlouhotrvající viditelné účinky.

Já tak obecně nerada recenzuji zubní pasty. Prostě nevím, co o nich psát. Vyčistí zuby, které jsou zbaveny zubního plaku a dech je svěží :D Co bych ráda řekla je to, že oproti své předchůdkyni, tato pasta mi nedráždí dásně, u předchozí jsem měla dost rozdrážděné a rozkrvácené dásně a trvalo mi celkem dlouho, než mi došlo, že to způsobuje pasta, tato zatím nic podobného nevykazuje. Ten bělící efekt, já nevím. Já mám zuby vybělené, takže mi nepřijde, že by něco dělala, ovšem zuby udržuje bílé, žádné žloutnutí zatím nepřichází a to piju hodně coly a čaje ;) Ovšem, nejsem kuřák.. Takže jo, pokud vám zrovna došla pasta a hledáte náhradu, berte ji, ovšem že byste pro ni museli hned běžet, to asi nee..

Cena: 90,- Kč